Príprava na halovú sezónu

John Dudley

 

Je až neuveriteľné, že ďalšia terčová sezóna je za nami a znova je tu zima. Nijak zvlášť neuprednostňujem halovú streľbu pred veľkou terčovou, ale nedá sa nič robiť. Matka príroda to tak zariadila a my s tým musíme žiť. Keď opadnú listy zo stromov a začne fúkať studený vietor, je viem určite. Je tu čas znova strieľať halovú sezónu.

Určite si uvedomujete, že streľba v halovej sezóne je odlišná od streľby v lete a aj môj luk na halovú streľbu je nastavený odlišne od luku na terčovú streľbu. Rád by som vám teraz ukázal postup pri nastavovaní luku na halovú sezónu.

Začnem tým, že by som rád vymenil starú tetivu a celý systém káblov za nové. Pretože budete non-stop strieľať odteraz až do jesene, tak teraz je najlepší čas nasadiť nové vlákna na luk. Budete mať dostatok času na to, aby sa usadili predtým, než sa dostanete znova von a postavíte sa pred tú žltú vec, ktorú voláme slnko.

Musím sa vám úprimne priznať, že cítim zlosť pre to, že som v minulosti zanedbal výmenu tetív na luku a urobil som to až neskôr v priebehu roka, pretože som to potom oľutoval. V rokoch, keď som ich vymenil včas, som bol oveľa spokojnejší.

Predtým, než si vymeníte tetivy na luku, mali by ste si na starej tetive vykonať niekoľko meraní. Odmerajte si napríklad ako ďaleko je vaše lôžko od dierky pre button na madle.

Najlepšie je si starú tetivu odložiť ako záložnú a tiež ako vzor pre nastavenie tej novej. Predtým, než odstránite starú tetivu z luku, doporučujem pomocou nejakej fixky, alebo iného značkovača urobiť značky na kladkách, aby ste potom novú tetivu nasadili presne rovnako.

 

 

Taktiež si nezabudnite odmerať výšku tetivy od madla a vzdialenosť oboch osiek kladiek na luku.

Keď už máte všetko pripravené na výmenu tetivy a káblov, tak najprv skontrolujte výšku tetivy a vzdialenosť osiek kladiek od seba (A2A). Potom nastavte polohu oboch kladiek tak, ako boli pri starej tetive. To vám zabezpečí, že sila náťahu, ako aj dĺžka náťahu ostane rovnaká, ako pri starej tetive.

Ak ste boli veľmi spokojný s pocitom pri streľbe so starou tetivou, tak starostlivo dbajte o to, aby nová tetiva mala rovnaký počet vlákien, ako tá stará a priemer omotávacej nite bandáže bol taktiež rovnaký. Ak by na novej tetive bola omotávacia niť inej hrúbky, mohlo by to zapríčiniť odlišnú silu náťahu a možno aj odlišnú dĺžku náťahu. Tak teda dbajte o to.

Keď už máte nasadenú novú tetivu, tak je čas nastaviť maximálnu silu náťahu. Ja si nastavujem asi 55 libier na halovú sezónu oproti 50 librám na terčovej streľbe.

Po výmene tetivy si musíte teraz urobiť lôžko, alebo kombináciu D-loop. Záleží, čo uprednostňujete.

 

 

Ak s tým potrebujete pomoc, tak si nalistujte na nete článok, kde vysvetľujem viazanie D-loop a lôžka (www.dudleyarchery.com). Existuje viacero spôsobov viazania. V tomto článku vysvetľujem väčšinu a tak sa budete môcť dobre pripraviť.

Teraz, keď už máte uviazaný D-loop, môžete si nasadiť aj peep a nastaviť si ho do požadovanej výšky a tak, aby sa po náťahu otočil do správnej polohy.

 

 

 Ja osobne si peep nastavujem troška vyššie, než pri terčovej streľbe. Moje kotvenie je totiž trocha odlišné pri strešbe na 18m, ako pri streľbe na 70, alebo 90m. Takže si nastavte svoj peep do výšky, ktorá je pre vás najviac pohodlná.

Po tom, čo ste skončili nastavenie peepu, potrebujete si nasadiť odlišnú čočku do zameriavača. Ja osobne používam čočku s 0,8 dioptrie v scoope Sure Loc pri streľbe v hale, kým vonku používam čočku 0,55 dioptrie. Navyše na čočke používam zámerný bod odlišnej veľkosti. Používam bodku čiernej farby a veľkosti prekrývajúcej asi polovicu žltého poľa. Nemám rád, keď mi bodka prekrýva celé žlté pole a naopak, pri malej bodke sa strácam pri plávaní okolo žltého poľa. Taktiež rád mením nastavenie dĺžky ramena zameriavača a veľkosť dierky v peepe, aby som dosiahol to najlepšie nastavenie.

Ďalšou obvyklou zmenou je odloženie šípov X10 a vytiahnutie hliníkových šípov. Ja používam šípy o tvrdosti 2315. Pri halovej streľbe taktiež používam odlišné operenie šípov. Mením z operenia plastovými krídelkami o dĺžke 1.87" na klasické brká o dĺžke 4". Taktiež mením váhu hrotov zo 110 grainov na 180-300 grainov v závislosti od toho, ktorým lukom budem strieľať a od toho, ktoré šípy budem používať a tiež od libráže luku. Pretože priemer vašich šípov bude odlišný, potrebujete si vymeniť tiež aj vidličku zakládky na širšiu, ktorá lepšie vyhovuje väčšiemu priemeru šípov.

 

 

Viem, že mnohí z vás používate sklápací typ zakládky. Aj ja ju používam. Niekoľko rokov však používam zakládku Trophy Taker Spring Steel 1. Dôvod, prečo ju mám rád, že je nerozbitná a pevná. Uhol pružinovej čepieľky je vynikajúcich 38 stupňov. Táto zakládka taktiež umožňuje používať dva druhy čepieľok, širokú a úzku. Pre halovú streľbu používam širokú o hrúbke 0.10" a na terčovú zase úzku o hrúbke 0.10". Ak teda tiež používate tento typ zakládky, tak tiež budete musieť vymeniť čepieľku pre iný typ šípov.

Ďalšou vecou, ktorú zvyknem meniť, je pružina vo vypúšťači. Rád používam o niečo tvrdšiu pri streľbe v hale. Toto je moja voľba z dostupných možností.

Napriek tomu, že nechcete na halovú sezónu meniť pružinu vo svojom vypúšťačí, aj tak by ste mali vykonať jeho údržbu, uistiť sa , či nieje zašpinený, alebo skorodovaný. Písal som už o tom v minulosti a dá sa to nájsť na internete. ITS systém na spúšťačoch Carter je vynikajúci tým, že môžete hocikedy vymeniť pružinu za inú jednoduchým uvolnením jednej šrúby a vyjmutím dvierok. Ak vlastníte novší vypúšťač od firmy Carter, tak výmena pružinky, alebo čístenie je veľmi jednoduché.

Halová sezóna nieje mojou obľúbenou, ale aspoň strieľam. Rád sledujem, ako lietajú šípy a je oveľa príjemnejšie sledovať, ako lietajú do X kruhu, ako niekam úplne inam. Niekedy je dosť ťažké sa mentálne prinútiť k nasledujúcej sezóne, ale je oveľa menej stresujúce, keď viete, že máte luk perfektne pripravený.

Toto sú kroky, ktoré robím počas nastavovania svojho luku na halovú sezónu a vždy sa mi vyplatili. Neotáľajte teda a nedovoľte, aby vaše skóre trpelo. Potrebujete iba oprášiť svoj luk, získať motiváciu a pripraviť svoj luk na halovú sezónu.

Stretneme sa na streleckej čiare. Veľa zdaru pri streľbe.

 

Podľa The Glade preložil  I. Lyócsa

 

Verzia pre tlač vo formáte PDF